Pielgrzymka parafialna do Opola.

SZLAKIEM KOŚCIOŁÓW I ZAMKÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

TERMIN PIELGRZYMKI: 30.04. – 03.05. 2020 R.

 

DZIEŃ 1

Wyjazd z Prudnika w godzinach wczesno-rannych i przejazd do STRZELNA, miasto średniowiecznych świątyń, a tam zwiedzimy kościół romański pw. Św. Prokopa oraz Bazylikę pw. Świętej Trójcy i NMP. Następnie przejazd do KRUSZWICY, a tam zobaczymy Bazylikę Kolegiacką Św. Piotra i Pawła (jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce), Ruiny późnogotyckiego zamku z pozostałą Mysią Wieżą. Następnie przejedziemy na tężnie uzdrowiskowe usytuowane w Parku Solankowym w INOWROCŁAWIU, a tam dłuższa chwila relaksu. Przejazd na obiadokolację i miejsce noclegu do BYDGOSZCZY.

 

DZIEŃ 2

Po śniadaniu spacer po BYDGOSZCZY. Stare Miasto: gotycka Katedra, ul. Jezuicka, Wenecja Bydgoska (Wyspa Młyńska, Kanał Bydgoski, Biały Spichlerz z końca XVIII w.), monumentalny gmach Sądu Okręgowego z 1906 r, neogotycki kościół pw. św. Andrzeja Boboli z wysmukłą zegarową wieżą, szachulcowe spichlerze z przełomu XVIII i XIX w., Kościół Wniebowzięcia NMP, Kościół św. Piotra i Pawła, Filharmonia, Bazylika Mniejsza. Powrót na miejsce noclegu w Bydgoszczy. Po południu przejazd do BISKUPINA i zwiedzania rezerwatu archeologicznego i pawilonu muzealnego z wystawami. Gród w Biskupinie jest jednym z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Powrót do miejsca noclegu w Bydgoszczy.

 

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przyjazd do CHEŁMNA, spacer po mieście: Renesansowy Ratusz wzniesiony w latach 1567-1572, Kościół farny Wniebowzięcia NMP, gotyckie mury miejskie z basztą Prochową, Brama Grudziądzka, kaplica św. Marcina, zespół klasztorny zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo , kościół św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja. Przejazd do GRUDZIĄDZA, spacer po mieście: Mury miejskie wzniesione na początku XIV w., Klasztor Benedyktynek, Brama Wodna, monumentalne budynki Spichlerzy będące symbolem miasta, Kościół Farny, Pałac Opatek, Rynek z zabytkowymi kamieniczkami, Góra Zamkowa z pozostałościami zamku Krzyżackiego: studnia, resztki murów kaplicy zamkowej, odsłonięte fundamenty wieży Klimek, Cytadela zbudowana przez Prusaków w latach 1776-1788 na rozkaz króla Fryderyka II. Przejazd do miejsca noclegu w Bydgoszczy.

 

DZIEŃ 4

Śniadanie, przejazd do CIECHOCINKA, które jest jednym z najpopularniejszych miast uzdrowiskowych w Polsce. Czas wolny na skorzystanie ze zdrowotnych właściwości tężni. Następnie udamy się do Sanktuarium Matki Bożej Pani Kujaw w Ostrowąsie. Później przejazd do m. TUM k. Łęczycy, a tam zwiedzimy Archikolegiatę NMP i św. Aleksego. Następnie przejedziemy do ŁĘCZYCY gdzie zobaczymy Zamek Królewski, kościół farny św. Andrzeja i kościół i klasztor Bernardynów, rynek z Ratuszem. Wyjazd w drogę powrotną, przyjazd do Prudnika w godzinach późnowieczornych.

 

CENA wynosi: 630 zł

i obejmuje przejazd komfortowym autokarem, 3 noclegi z obiadokolacjami i śniadaniami, opiekę pilota, herbata i kawa w podróży gratis (na dłuższych postojach).

UWAGA! Na wstępy, lokalnych przewodników prosimy przygotować ok. 60 zł

 

Zapisy w kancelarii parafialnej lub na tel. 605438075.

Góra Świętej Anny i Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim

Termin: sobota 30 maja 2020 r.


Cena: - 65 zł

Transport: - przejazd komfortowym autokarem.

Wyżywienie - w przerwie obiad.

W programie:

- wyjazd o godz. 7:30 z przystanku autobusowego przy pl. Szarych Szeregów;

- ok. 8.30 rozpoczniemy zwiedzanie Sanktuarium Św. Anny, Msza św.,

- zwiedzanie jedynego na Opolszczyźnie Parku Miniatur Sakralnych w Olszowej;

- przerwa obiadowa;

- zwiedzanie kompleksu pałacowo-parkowego wraz z sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim;

- powrót do Prudnika ok. 19.30.


Uwaga!

Na wstępy i przewodnika proszę przygotować 30 zł

 

Zapisy: w kancelarii parafialnej lub na tel.: 605438075

Kraków - Łagiewniki i inne sanktuaria krakowskie.

Termin: sobota 27 czerwca 2020 r.

 

Cena: - 75 zł

Transport: - przejazd komfortowym autokarem.

Wyżywienie - w przerwie obiad.

W programie:

- wyjazd o godz. 5:30 z przystanku autobusowego przy pl. Szarych Szeregów;

- ok. 9.00 rozpoczniemy zwiedzanie sanktuariów krakowskich: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach,

- przerwa obiadowa;

- cd. zwiedzania: Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy u Redemptorystów, Sanktuarium św. Kazimierza Królewicza u Reformatów oraz Sanktuarium św. Szymona z Lipnicy u oo. Bernardynów;

- powrót do Prudnika ok. 21.30.

Uwaga!

Na wstępy i przewodnika proszę przygotować 30 zł

 

Zapisy: w kancelarii parafialnej lub na tel.: 605438075

SZLAKIEM UNIKATOWYCH CERKWII I MALOWNICZYCH ZAMKÓW czyli nieodkryta Rumunia :)

Termin: 5 – 11 lipca 2020 r.

 

1. dzień (780 km), 5 VII

Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicy granicy węgiersko-rumuńskiej.

 

2. dzień (330 km), 6 VII

Po śniadaniu zwiedzanie największej barokowej katedry Rumunii w Oradei. Następnie spacer po dawnej stolicy Siedmiogrodu, Alba Julia: katolicka katedra św. Michała, gdzie pochowana jest polska księżniczka Izabela Jagiellonka; sobór

koronacyjny, dawna twierdza. Po południu zwiedzanie Sybina: Stare Miasto z kościołem św. Trójcy, ratuszem; Most Kłamców, monumentalna katedra prawosławna wzniesiona na wzór Hagia Sophia w Konstantynopolu. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Sybina.

 

3. dzień (380 km), 7 VII

Po śniadaniu zwiedzanie kościoła obronnego w Prejmer – największego w pd.-wsch. Europie, otoczonego murami o wys. 40 m i grubości do 10 m., wpisanego na Światową Listę UNESCO. Następnie spacer po Braszowie, m.in.: Plac Ratuszowy z ratuszem z 1420r. i malowniczymi kamieniczkami, Czarny Kościół – największy gotycka świątynia Rumunii, średniowieczne bramy Katarzyny i Schei, uliczka Sforii, uważana za najwęższą w Europie. Po południu zwiedzanie położonego na 200-m. skale zamku Drakuli w Bran. Obiadokolacja i nocleg w Bukareszcie.

 

4. dzień, 8 VII

Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Rumunii, zwanej „Małym Paryżem”: m.in. starówka, ruiny starego dworu, cerkiew św. Antoniego, Pałac Parlamentu (największa po Pentagonie budowla na świecie), bulwar Unirii, katedra prawosławna i Pałac Patriarchy, Pałac Królewski. Powrót na obiadokolację i nocleg.

 

5. dzień (310 km), 9 VII

Po śniadaniu przejazd do zamku Peles, dawnej rezydencji królewskiej, jednej z najpiękniejszych w Europie. Po południu zwiedzanie Sighisoary, uważanej za najpiękniejsze miasto Rumunii. To tu urodził się słynny Drakula. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Targu Mures.

 

6. dzień (380 km), 10 VII

Po śniadaniu przejazd na Bukowinę i zwiedzanie malowanych cerkwi: Moldovita oraz Sucevita. Wizyta w unikatowej w skali świata manufakturze czarnej ceramiki w Marginea. Msza św. w Narodowym Sanktuarium Rumunii w Kaczyce. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Gura Humorului.

 

7. dzień (1020 km), 11 VII

Po śniadaniu zwiedzanie malowanej cerkwi w Voronet oraz Wesołego Cmentarza w Sapanta. Po północy zakończenie pielgrzymki.

 

CENA

*dla grupy 37 osób płacących wynosi 1900,00 zł;

*dla grupy 42 osób płacących wynosi 1800,00 zł

i obejmuje przejazd komfortowym autokarem, 6 noclegów (hotele, pokoje 2, 3-os. z węzłem

sanitarnym) z obiadokolacjami i śniadaniami, opiekę pilota, przewodnictwo, standardowe

ubezpieczenie KL na kwotę €20.000, NNW na kwotę 15.000 zł oraz podatek VAT.

 

UWAGA!!!

Na wstępy, bilety na metro w Bukareszcie, obowiązkowy TFG, zestaw audio do oprowadzania

grupy oraz napoje do obiadokolacji prosimy przygotować ok. €60.

 

Zapisy w kancelarii parafialnej lub na tel. 605438075

Medjugorje 2020

Termin: 19.08. – 29.08.2020 r. (11 dni)

 

Koszt: 800 zł + 150 EUR

 

Środa 19.08. Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Prudniku o godz. 10.00, następnie pakowanie bagaży i przejazd przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację do Bośni i Hercegowiny. Po drodze postój w Lechowicach, możliwość zjedzenia obiadu.

 

Czwartek 20.08.

Przyjazd do Medjugorje we wczesnych godzinach rannych, zakwaterowanie, śniadanie, odpoczynek. Zwiedzanie centrum Medjugorie – kościół św. Jakuba, miejsca modlitw w Medjugorie. Obiadokolacja, następnie udział w wieczornym nabożeństwie. Medjugorie, to mała wioska, która od 38 lat słynie w świecie z Objawień Matki Najświętszej. W dniu 24.06.1981r. na wzgórzu Podbrdo niedaleko Medjugorie trzy dziewczynki: Ivanka, Miriana i Vicka miały widzenie Pięknej Pani, którą nazwały Gospa. Później do dziewczynek dołączyli jeszcze: Ivan, Maria i Jakov. Od tej pory codziennie trwają objawienia Matki Bożej z widzącymi. Otrzymują oni orędzie, aby przekazywać je światu oraz 10 tajemnic, których

większość dotyczy przyszłości świata i Kościoła. Medjugorie dziś to sanktuarium wielkiej modlitwy, Eucharystii, adoracji Boga, a przede wszystkim celebracji Sakramentu Pokuty i Pojednania oraz licznych duchowych nawróceń. Pielgrzymi odnajdują tam sens życia, pokój serca, bliskość Boga i Jego Matki.

 

Piątek 21.08.

O 5.30 wejście na Górę Objawień – PODBRDO, śniadanie. Zwiedzanie Mostaru. Wycieczka do Mostaru - jest o jednym z najpiękniej zlokalizowanych miast Bośni i Hercegowiny, położonym u podnóża gór i wzdłuż nurtu rzeki Neretwy. Jego najcenniejszym miejscem jest XVI-wieczny most, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Samo miasto liczy niewiele ponad 100 tysięcy mieszkańców i zalicza się do największych ośrodków miejskich kraju. Mostar pełni też rolę nieformalnej stolicy Hercegowiny. Jednym z najpiękniejszych i najstarszych zabytków Mostaru jest wspomniany już słynny most, zbudowany z białego kamienia, wielokrotnie przebudowywany w miarę rozwoju twierdzy. Jego ideą nie była

dekoracyjność, ale piękno, które kryje się w prostocie i doskonałej integracji z otoczeniem. Most poza wartością historyczną posiada też symboliczną. Ponieważ dwie strony rzeki zamieszkiwali Serbowie i Chorwaci, most stanowił łącznik pomiędzy narodami. Wśród innych atrakcji miasta, na szczególną uwagę zasługują: przede wszystkim Starówka; stara uliczka Kujundziluk; "Tabhana" – pałac, w którym pracowano przy przetwarzaniu skór; Tara - kamienna wieża; dom turecki z XVII wieku, jedna z najpiękniejszych zachowanych budowli mieszkalnych; są też liczne meczety, a wśród nich największy: Karadjoz-bey mosque, uważany za najpiękniejszy meczet w Hercegowinie; jest też Katedra katolicka oraz Cerkiew ortodoksyjna. Po południu obiadokolacja, następnie udział w wieczorze modlitewnym w kościele św. Jakuba.

 

Sobota 22.08.

Śniadanie, całodzienny wyjazd do Gradaca, kąpiel w Morzu Adriatyckim; Medjugorie - obiadokolacja i udział w wieczorze modlitewnym. Gradac – miejscowość turystyczna na Riwierze Makarskiej. Położony jest na łagodnym zboczu porośniętym oliwkami, w połowie drogi między Splitem a Dubrownikiem, 35 km na południe od miejscowości Makarska. Znany jest z najpiękniejszej i najdłuższej plaży Makarskiej Riwiery. Obiadokolacja i udział w wieczorze modlitewnym w Medjugorje.

 

Niedziela 23.08.

Śniadanie, przejazd do TICHALINY i na wodospady Kravice (wstęp 5 euro), obiadokolacja i udział w wieczorze modlitewnym.

 

Poniedziałek 24.08.

Wejście o 4.30 na KRIŻEVAC - Górę Krzyża. Pobyt w Medjugorie. Dzień wolny poświęcony na indywidualną modlitwę.

 

Wtorek 25.08.

Śniadanie, pobyt w Medjugorie. Zakup pamiątek, relaks. W miarę możliwości odwiedziny Wspólnotę Cenacolo, prywatna modlitwa w kościele; obiadokolacja i udział w wieczorze modlitewnym.

 

Środa 26.08.

Śniadanie, całodzienny wyjazd do Gradaca, kąpiel w Morzu Adriatyckim; obiadokolacja i udział w wieczorze modlitewnym.

 

Czwartek 27.08.

Zwiedzanie Dubrownika. Wycieczka do Dubrownika – perły Dalmacji. Wyjazd o godz. 7.15. Powrót w godzinach popołudniowych. Zabieramy ze sobą paszporty/dowody osobiste! Wstępy płatne do: oceanarium ok. 40kn, dzieci uzyskują zniżkę /, mury miasta ok.150kn, dzieci uzyskują zniżkę/, skarbiec katedry ok. 20 kn /, rejs statkiem wokół wyspy Lokrum 8 euro. O godz. 10.30 Msza św. w Kościele św. Błażeja w Dubrowniku – patrona miasta. O godz. 11.30 zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Odwiedzając Chorwację, grzechem byłoby nie zobaczyć perły Adriatyku – Dubrownika. To bez cienia wątpliwości najpiękniejsze miasto Dalmacji. Potężny, najlepiej na świecie zachowany pierścień murów obronnych otacza Stari Grad – żywcem ze średniowiecza przeniesiona starówka, w której wszystko wydaje się wzniesione z kamienia. Panoramiczny widok na Dubrownik należy do tych, których nie zapomina się nigdy. Dziś na straży tego miasta czuwa UNESCO. Obiadokolacja i udział w wieczorze modlitewnym w Medjugorje.

 

Piątek 28.08.

Śniadanie, udział w Eucharystii, czas wolny, następnie pakowanie bagaży i ok. 11.00 wyjazd w kierunku Polski. W czasie drogi powrotnej do kraju odwiedzimy Zadar – miasto portowe znajdujące się w samym sercu Adriatyku, często nazywanego "małym chorwackim Rzymem". Nazwę tą usprawiedliwia jego historia sięgająca trzech tysięcy lat, wyjątkowe budowle kościelne oraz bogate dziedzictwo kulturalne. Piękno tego miasta uzupełniają także

naturalne cechy charakterystyczne dla regionu zadarskiego, który zdobi 1200 km malowniczego i czystego wybrzeża i splot 300 wysp i wysepek. Warto również posłuchać koncertu organowego wykonywanego przez „pana Jadana”. To niecodzienne zjawisko w zadarskim porcie gromadzi każdego dnia tysiące turystów – melomanów muzyki morskiej.

 

Sobota 29.08.

Przyjazd do Prudnika w godzinach porannych.

Należy pamiętać o zabraniu:

- wygodnego obuwia (wejście na Kriżewac),

- latarki, paszportu/dowodu osobistego,

- nakrycia na głowę, parasolki (ochrona przed słońcem), kremu z filtrem na słońce, lekarstw,

Pantenol-u (zapobiegawczo),

- radyjka ze słuchawkami (tłumaczenie Mszy Św. na jęz. polski na częstotliwości 92,7 MHz),

- stroju kąpielowego, butów na wodę (kamienista plaża),

- karty EKUZ - ubezpieczenie NFZ za granicą.

PIELGRZYMKA DO WROCŁAWIA

Termin: sobota 12 września 2020 r.


Cena: - 75 zł

Transport: - przejazd komfortowym autokarem.

Wyżywienie - w przerwie obiad.

W programie:

- wyjazd o godz. 6:00 z przystanku autobusowego przy pl. Szarych

Szeregów;

- ok. 8.30 rozpoczniemy zwiedzanie. W programie: Ostrów Tumski, Most Tumski, Katedra św. Jana Chrzciciela, Pałac Biskupi, Rynek Główny, Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja oraz stojący przed nią pomnik św. Jana Nepomucena, Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne wraz ze stojącą przed nią kolumną Chrystusa Króla, Panorama Racławicka, Mauzoleum Piastów Śląskich w kościele św. Klary, Aula Leopoldyńska

- w przerwa obiad;

- powrót do Prudnika ok. 21.30.

 

Uwaga!

Na wstępy i przewodnika proszę przygotować 40 zł

 

Zapisy: w kancelarii parafialnej lub na tel.: 605438075

PIELGRZYMKA DO OŁOMUŃCA

Termin: sobota 10 października 2020 r.


Cena: - 75 zł

Transport: - przejazd komfortowym autokarem.

Wyżywienie - w przerwie obiad.

W programie:

- wyjazd o godz. 6:00 z przystanku autobusowego przy pl. Szarych Szeregów;

- ok. 8.30 zwiedzanie rozpoczniemy do położonego ok. 8 km od centrum Ołomuńca Sanktuarium na Świętym Kopczyku, tj. Bazyliki Nawiedzenia Marii Panny - Svaty Kopecek. Następnie zwiedzanie Ołomuńca, min.: Katedra św. Wacława, Pałac Arcybiskupi, barokowy kościół św. Michała, późnogotycki kościół św. Maurycego, wzorowany na rzymskim kościele Il Gesu Kościół Mari Panny Śnieżnej, Rynek Górny z Kolumną Trójcy Przenajświętszej, z renesansowym ratuszem z zegarem astronomicznym oraz fontannami, Rynek Dolny z pięknie rzeźbionymi fontannami (Neptuna, Jowisza) oraz z Kolumną Mariacką.

- w trakcie zwiedzania będzie przerwa obiadowa;

- powrót do Prudnika ok. 20.30.

 

Uwaga!

Na wstępy i przewodnika proszę przygotować 30 zł

 

Zapisy: w kancelarii parafialnej lub na tel.: 605438075

PORZĄDEK NABOŻEŃSTW

Msze Święte niedzielne:
18.00 (sobota); 7.00; 8.30; 10.00; 11.30; 16.00; 18.00
Msze Święte w tygodniu:
6.30; 8.00; 18.00
 

Msze Święte w okresie wakacyjnym
 w niedzielę: 18.00 (sobota); 7.00; 8.30; 10.00; 11.30; 18.00
w tygodniu: 7.30; 18.00 
 

Spowiedź
* w tygodniu pół godziny przed Eucharystią
* w niedzielę w czasie Eucharystii

Pielgrzymki parafialne

Święta

Czwartek, XXVIII Tydzień zwykły
Rok C, I
Wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika

KONTAKT

Pl. Farny 2
48 – 200 Prudnik
Tel. 0 77 436 28 78

Konto naszej parafii:
06 1240 1688 1111 0000 2678 8764