• ółążść‡

Tajemnice Dolnego Śląska - Majówka 1-5 maja 2024 r.

1. dzień, środa 1 maja (200 km)

Wyjazd w godzinach rannych. Rozpoczniemy od Świdnicy – jednego z najcenniejszych zespołów staromiejskich na Śląsku. Zobaczymy barokowy ratusz, piękne kamienice, zabytkowe fontanny oraz potężną Katedrę św. Stanisława i Wacława. Następnie zwiedzimy zapierający dech  w piersiach Kościół Pokoju. Ta ewangelicka świątynia, wpisana na listę zabytków UNESCO, wypełniona jest pięknymi barwnymi malowidłami i barokowymi ozdobami. Przejazd do położonego na skalnym cyplu i otoczonego naturalnym wąwozem Zamku Książ  – największego na Dolnym Śląsku. Zamek posiada ponad 400 pomieszczeń, my zwiedzimy go trasą „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej”. Następnie udamy się do pobliskiej Palmiarni w Lubiechowie, która powstała w latach 1908-1911 za astronomiczną sumę 7 milionów marek w złocie, a do budowy jej wnętrz sprowadzono z Sycylii zastygłą lawę z wulkanu Etna. Obecnie w palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i kontynentów. Szczególną uwagę zwracają tu olbrzymie palmy i bogata kolekcja kaktusów. Po południu nawiedzenie barokowego Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Zwiedzimy dawnego opactwa cystersów – arcydzieła sztuki późnego baroku i zabytek klasy zerowej. To potężne opactwo składa się z 5 budynków: bazyliki mniejsza, kościół św. Józefa, Mauzoleum Piastów Śląskich, budynku klasztoru SS. Benedyktynek oraz Domu Opata. Z oddali całość wygląda jak gród obronny.Przejazd naobiadokolację i nocleg do Karpacza lub w okolicy.

2. dzień, czwartek 2 maja (150 km)

Po śniadaniu przejazd do Lubomierza, gdzie kręcono sceny do filmu min. „Sami Swoi”. Zwiedzimy barokowy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Maternusa. Następnie przejedziemy do położonego na wysokim brzegu Jeziora Leśniańskiego średniowiecznego zamku Czocha. Główne atrakcje zamku to renesansowa studnia, nazywana „studnią niewiernych żon”, Sala Rycerska, Komnata Książęca czy kominek marmurowy w holu wejściowym. Atrakcję stanowią także przejście do podziemi oraz wieża. Specyficzny klimat zamku od zawsze zachęcał do kręcenia filmów, dzięki czemu zamek znany jest z takich obrazów,  jak m.in. „Gdzie jest generał”, „Wiedźmin” czy „Tajemnica twierdzy szyfrów”.Przejazd do Świeradowa-Zdroju, malowniczego uzdrowiska w Górach Izerskich, a tam zobaczymy Park Zdrojowy, Dom Zdrojowy i Halę Zdrojową, Kościół świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Przejazd Drogą Sudecką i przez Zakręt Śmierci do Szklarskiej Poręby: Kościół Bożego Ciała i 2 kościoły filialne: barokowy pw. Niepokalanego Serca NMP oraz cmentarny Matki Bożej Różańcowej - najstarszy w mieście, następnie Złoty Widok ispacer dowodospadu Szklarki. Powrót na obiadokolację i nocleg do Karpacza lub okolicy.

3. dzień, piątek 3 maja (40 km)

Po śniadaniu spacer po Karpaczu: malowniczy kościół Wang z XII/XIII w., w całości przeniesionego z Norwegii, Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (2 czerwca 1972 r. prymicyjną mszę świętą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Karpaczu odprawił ks. Jerzy Popiełuszko),Dziki Wodospad, Skocznia Narciarska Orlinek, Tama na Łomnicy. Karpacz Górny i wjazd wyciągiem krzesełkowym „Na Kopę” pod Śnieżnikiem na wysokości 1375 m; ew. wejście na Śnieżkę (czas przejścia ok. 60 min. w jedną stronę), zjazd kolejką. Osoby, które nie będą wchodziły na Śnieżkę mogą zaczekać Domu Śląskim lub jego okolicy (jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Karkonoszach, położone u podnóża Śnieżki na wysokości 1400 m n.p.m. na samej granicy czesko – polskiej). Dla chętnych przejście do Schroniska Samotnia – zejście do Karpacza (czas przejścia ok. 3 godz.). Po południu przejazddo Cieplic Zdroju, a tam spacer po Parku Zdrojowym, zobaczymy „Długi Dom”,Pałac Schaffgotschów, Kościół św. Jan Chrzciciela. Powrót na obiadokolację i nocleg.

4. dzień, sobota 4 maja (120 km)

Po śniadaniu wyjazd do Skalnego Miasta w Czechach. Skalne formacje o fantazyjnych kształtach, monumentalne ściany, kaniony, wąwozy i labirynty skalnych wież, piękne wodospady i szmaragdowe jeziorko – takie niesamowitości czekają na odwiedzających Skalne Miasto Adršpach.O wyjątkowości miejsca świadczy fakt, że stało się ono plenerem dla filmu „Opowieści z Narnii”. Po południu relaks w Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Powrót na obiadokolację i nocleg.

5. dzień, niedziela 5 maja (220 km)

Po śniadaniu przejazd do Jeleniej Góry: Jeleniogórski Rynek – Plac Ratuszowy,Baszty Grodzkiej, kamienna Baszta Zamkowa, Bazyliki świętych Erazma i Pankracego, spacer deptakiem przy ul.1 Maja, Kaplica św. Anny i Brama Wojanowska,Cerkiew prawosławna św. Piotra i Pawła, Sanktuarium pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie udamy się do Bolkowa na zwiedzanie zamku, najważniejszej twierdzy Księstwa Świdnicko-Jaworskiego oraz zobaczymykościół pw. św. Jadwigi Śląskiej.Później zobaczymy Kościół Pokoju w Jaworze (największa drewniana budowla o funkcjach religijnych na świecie, w 2001r. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO) oraz Kościół św. MarcinaWieczorem zakończenie pielgrzymki.

 

CENA: 1060 zł

 

i obejmuje przejazd komfortowym autokarem, 4 noclegi w hotelu z obiadokolacjami i śniadaniami (w pokojach 2-3 osobowych), opiekę pilota/przewodnika.

UWAGA! Na wstępy, przewodników lokalnych, zestaw tourguide ze słuchawkami prosimy przygotować ok. 230 zł + 60/70 zł na wjazd i zjazd kolejką linową na Kopę oraz 200 KĆ.

 

Zapisy prowadzą: Maria i Witold Jankowscy, tel. kontaktowy: kom. 605438075, e-mail: lub kancelarii parafialnej.

Termin: 7-9 czerwca 2024 r.

Cena:                - 660 zł                    

Transport: - przejazd komfortowym autokarem.

Wyżywienie - śniadania i obiadokolacje w hotelu

W programie:

1 dzień – 7.06.

- wyjazd w piątek 7 czerwca o godz. 6:00 z przystanku autobusowego przy pl. Szarych Szeregów;

- Księży Młyn – fabryczne imperium Scheiblera;

- Muzeum Włókiennictwa, Łódzki Park Kultury Miejskiej (skansen);

- spacer ul. Piotrkowską (kamienice żydowskie, niemieckie, ławeczka Tuwima, kufer Reymonta, pasaż róży, żydowska kuczka i wiele innych;

- kościół Ducha Świętego, Msza św.;

2 dzień - 8.06.

- Szlak Św. Faustyny (Muzeum poświęconego Świętej Faustynie przy ul Krośnieńskiej 9 prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Msza św., park Słowackiego gdzie znajduje się drzewo, pomnik i krzyż - symbole znajdują się w miejscu spotkania Św. Faustyny i Jezusa oraz drzewo, pod którym miało miejsce widzenie Jezusa przez Siostrę Faustynę, następnie udamy się na ul. Abramowskiego 29, Kościół św. Faustyny Kowalskiej przy placu Niepodległości, pomnik – fontanna Św. Faustyny Kowalskiej przy placu Niepodległości, katedra pw. Św. Stanisława Kostki (tympanon z wizerunkiem Świętej Faustyny i sceną z parku „Wenecja”. W nowoczesnej podziemnej sali multimedialnej można oglądać prezentację poświęconą łódzkim śladom św. Faustyny), plac katedralny.

- getto, Park Ocalonych;

- Stacja Radegast;

- Spalona Fabryka;

- Pałac Poznańskiego;

- Manufaktura;

- kościół drewniany pw. Św. Józefa - najstarszy łódzki kościółi jedyny zachowany budynek z czasów Łodzi rolniczej;

- kaplica Scheiblera – nie ma podobnej w Europie.

3 dzień – 9.06.

- kościół Wniebowzięcia NMP, kaplica S.B. Stanisławy Leszczyńskiej. Msza św. godz. 9.00.

- Orientarium lub inny pkt programu?

- powrót do Prudnika ok. 21.00.

Uwaga! Kolejność i miejsca zwiedzania mogą ulec zmianie.

Uwaga!

Na wstępy, przewodników lokalnych oraz zestaw do oprowadzania Audio (słuchawki) proszę przygotować 160 zł.

LEŻAJSK · NAROL · SUSIEC · KRASNOBRÓD · TOMASZÓW LUBELSKI · ZAMOŚĆ · GÓRECKO KOŚCIELNE · ZWIERZYNIEC · RADECZNICA · SZCZEBRZESZYN · RADRUŻ · HORYNIEC ZDRÓJ · MARKOWA

PROGRAM RAMOWY 6 DNI  - 24.08.-29.08.2024R.

DZIEŃ 1 – 24.08. Sobota

Zbiórki uczestników w Prudniku na Plac Szarych Szeregów godz. 6:20. Wyjazd o godz. 6:30. Przyjazd do Leżajska do Sanktuarium MB Pocieszenia. Tam zwiedzimy Bazylikę Zwiastowania NMP i klasztor bernardynów, które są jednym z najcenniejszych zabytków architektury kościelnej z pogranicza renesansu i baroku, stanowiące drugie co do wielkości bernardyńskie sanktuarium maryjne. Przejazd do miejsca zakwaterowania do hotelu w Narolu. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 2 – 25.08. Niedziela

Śniadanie. Zwiedzanie Roztocza, krainy malowniczych, zielonych pagórków, gdzie lasy skrywają wąwozy porośnięte bluszczem i szemrzące strumienie rozpoczniemy od zwiedzania m. Narol. Zobaczymy: barokowy Pałac Łosiów z zewnątrz, kościół, ratusz oraz liczne przydrożne kapliczki. Następnie w okolicy Suśca, spacer do unikatowych progów skalnych na Tanwi. Będziemy podziwiać małe, malownicze wodospady, zwane szumami, wieża widokowa w Suścu. Następnie przejazd do Krasnobrodu, którego perłą jest sanktuarium maryjne i dawny klasztor dominikanów wraz z cudownym obrazem Matki Bożej Krasnobrodzkiej (ufundowany przez Królową Marysieńkę w podziękowaniu za uratowanie życia) z zabytkowym drewnianym spichlerzem, kalwarią i kaplicą „Na wodzie”, z bijącym pod nią źródłem. Świątynia z cudownym obrazem przedstawiającym Najświętszą Maryję Pannę z Dzieciątkiem Jezus jest najważniejszym sanktuarium diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Następnie zwiedzimy skansen „Zagroda Guciów”. To niezwykle urokliwe, magiczne miejsce, w którym czas naprawdę się zatrzymał. Można tu zjeść i napić się tak, jak to było w XIX i XX wieku, kiedy prąd nie był dobrem powszechnym. Powrót do miejsca zakwaterowania w Narolu. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 3 – 26.08. Poniedziałek

ŚniadaniePrzejazd do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie będziemy mogli zobaczyć: modrzewiowy, barokowy kościół z XVIII w. - sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, cerkiew, drewnianą herbaciarnię i dawną siedzibę straży ogniowej z wieżą. Zwiedzimy cerkiew prawosławną w Tomaszowie Lubelskim. Następnie pojedziemy do Zamościa, unikatowego zabytku architektonicznego okresu odrodzenia, wpisanego na Listę UNESCO. Zobaczymy m.in. rynek, ratusz, Pałac Zamoyskich, katedrę, akademię Zamoyskich, synagogę, fortyfikacje. Powrót na obiadokolację i nocleg do hotelu w Narolu.

DZIEŃ 4 – 27.08. Wtorek

Śniadanie. Przejazd do Górecka Kościelnego, pięknie położonej śródleśnej wsi z sanktuarium św. Stanisława Biskupa, z licznymi kapliczkami, aleją kilkusetletnich dębów i malowniczym przełomem Szumu. To miejsce jest od wieków związane z kultem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, który ukazał się młodemu rolnikowi Janowi Sosze, i wskazał miejsca, na których mają być wzniesione kapliczki i kościół. Kościół posiada relikwie św. Stanisława. Przejazd do Zwierzyńca, miasta ogrodu – z uwagi na okazałą roślinność i otaczające lasy. Zobaczymy pomnik szarańczy, barokowy kościół p.w. św. Jana Nepomucena „Na wyspie”, kościół Matki Bożej Królowej Polski w miejscu byłego obozu dla dzieci Zamojszczyzny oraz innych mieszkańców tych ziem, klasycystyczne biura Ordynacji Zamojskiej, stary browar i modrzewiowy dwór plenipotenta. Przejazd do Szczebrzeszyna, najstarszego miasta regionu: barokowe kościoły,  kościół św. Mikołaja z fundacji pierwszego infułata zamojskiej kolegiaty (piękna budowla w stylu renesansu lubelskiego), kościół św. Katarzyny z fundacji Tomasza i Katarzyny Zamojskich, pomnik chrząszcza, cerkiew, synagoga i kirkut z macewami z XVI w., zabytkowy cmentarz, barokowy pałac Zamoyskich, otoczony parkiem krajobrazowym. Następnie udamy się do Radecznicy - nawiedzenie sanktuarium Św. Antoniego, ważnego obiektu pielgrzymkowego, zwanego Lubelską Częstochową. Składają się na nie: barokowy, jednonawowy kościół z charakterystyczną, widoczną z daleka fasadą oraz przylegający do niego klasztor OO. Bernardynów. Jest to jedyne w Polsce zatwierdzone przez Kościół miejsce objawień św. Antoniego. Msza św. w intencji Ojczyzny. Powrót na obiadokolację i nocleg

DZIEŃ 5 – 28.08. Środa

Śniadanie. Dzień rozpoczniemy od m. Pizuny – przysiółek gdzie urodziła się Marysia Jabłońska, obecnie błogosławiona siostra Bernardyna, zwiedzanie Domu Modlitwy sióstr Albertynek. Dom został wybudowany w celu szerzenia kultu bł.S. Bernardyny Jabłońskiej, urodzonej w Pizunach k. Narola. To polska zakonnica, albertynka, błogosławiona Kościoła katolickiego, dziewica i duchowa córka św. Alberta (ks. Adama Chmielowskiego), współpracownica i kontynuatorka jego dzieła Miłosierdzia Posługujących Ubogim. Jej relikwie znajdują się w Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie. Następnie udamy się na spacer po pięknej alei spacerowej z tężniami solankowymi w Horyńcu Zdroju. Później zwiedzanie kaplicy „na wodzie w Nowinach Horynieckich” – pięknego miejsca z wąwozami, wodą leczniczą oraz ołtarzem polowym św. Antoniego, gdzie co miesiąc odbywają się pielgrzymki z Horyńca Zdroju. Przejazd do Radruża, gdzie zobaczymy zespół cerkiewny o charakterze obronnym z końca XVI w. Powrót na obiadokolację i nocleg do hotelu w Narolu.

DZIEŃ 6 - 29.08. Czwartek

Śniadanie. Przejazd do Markowej i zwiedzanie miejsc związanych zbłogosławioną rodziną UlmówJózefem i Wiktorią Ulma wraz z dziećmi: Stanisławą, Barbarą, Władysławem, Franciszkiem, Antonim i Marią, jak i siódmym z dzieci, będącym w łonie matki w czasie egzekucji, Msza św., po którym wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w godzinach wieczornych.

 

CENA: dla grupy min. 44 os. płacących wynosi 1200,00 zł;

 

i obejmuje przejazd autokarem, 5 noclegów z obiadokolacjami i śniadaniami (pokoje 2-, 3-, 4-os. z węzłem sanitarnym).

 

*na wstępy, lokalnych przewodników, słuchawkowe zestaw do oprowadzania, prosimy przygotować ok. 150 zł.

PORZĄDEK NABOŻEŃSTW

Msze Święte niedzielne:
18.00 (sobota); 7.00; 8.30; 10.00; 11.30; 16.00; 18.00
Msze Święte w tygodniu:
6.30; 8.00; 18.00
 

Msze Święte w okresie wakacyjnym
 w niedzielę: 18.00 (sobota); 7.00; 8.30; 10.00; 11.30; 18.00
w tygodniu: 7.30; 18.00 
 

Spowiedź
* w tygodniu pół godziny przed Eucharystią
* w niedzielę w czasie Eucharystii

 

Fanpage parafii na Facebook'u

Pielgrzymki parafialne

Święta

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Rok A, I
Dzień Powszedni albo wsp. Najśw. Maryi Panny w sob.

KONTAKT

Pl. Farny 2
48 – 200 Prudnik
Tel. 0 77 436 28 78

Konto naszej parafii:
06 1240 1688 1111 0000 2678 8764